Inginer Management Energetic in Sebeş

Tätigkeitsbereich:ProduktionFachabteilung:Building operation East (Sebes)Gesellschaft:Star Assembly SRLStandort:SC Star Assembly SRL, SebeșStartdatum:..4Veröffentlichungsdatum:..4Stellennummer:STAWQArbeitszeit:Vollzeit Join usAufgabenPregătește caietele de sarcini pentru achiziția energiei electrice, a gazului și a apei și participă activ ca suport tehnic în implementarea contractelor.Planifică cantitățile de energie necesare consumului companiei și bugetele necesare în acest scop.Dezvoltă conceptul de management energetic pe amplasamentul companiei.Organizează audituri energetice cu auditori externi, cu implicarea departamentelor consumatoare mari de energie (SEU).Organizează audituri interne în scopul atestării funcționalității sistemului de management energetic.Pregătește suporturile de curs pentru instruiri pe tema eficienței energetice.Desfășoară instruirile pe baza documentației întocmiteâ, în vederea utilizării echipamentelor cu eficiență energetică crescută.Organizează și moderează ședințe în cadrul echipei de eficiență energetică cu scopul dezvoltării măsurilor de eficiență. Documentează măsurile cu potențial și cele implementate pe parte de eficientă energetică în sistemul intern.Verifică și confirmă potențialele de eficiență energetică identificate de alte departamente.Analizează consumurile de energie și confirmă eficiența măsurilor implementate.Dezvoltă infrastructura de măsurare a consumurilor de energie în scopul identificării cât mai punctuale a consumurilor de energie nejustificate.Asigură implementarea măsurilor necesare menținerii standardului de management energetic ISO :8.Pregătește și trimite rapoartele de management energetic solicitate de legislația în vigoare către DEE, după obținerea tuturor semnăturilor necesare.Pregătește rapoarte de management atăt către managementul local cât și pentru structura de Centru de competență din cadrul departamentului.Pregătește caietele de sarcini în vederea achiziției tuturor tipurilor de energii primare: energie electrică, gaze naturale și apa. QualifikationenStudii superioare tehnice absolvite.Experiență în domeniul managementului energetic și a întreținerii instalațiilor de automatizare-măsurare, control, reglare.Cunoștințe în domeniul funcționării instalațiilor energetice, a instalațiilor de automatizare/măsurare, control, reglare.Cunoștințe despre legislația în vigoare, prevederile și normativele aplicabile în domeniul de activitate.Cunoștințe specifice: standardul ISO .Cunoștințe generale: politici energetice, resurse energetice, indicatori energetici.Cunoștințe operare MS Office.Fluență în limba Engleză, limba Germană constituie avantaj. BenefitsMit­arbeiter­handy möglichGesund­heits­maß­nahmenMit­arbeiter­rabatte möglichMit­arbeiter EventsFlexible Arbeits­zeit möglichEssens­zulagenMobilitäts­angeboteHybrides Arbeiten möglichMit­arbeiter­beteili­gung möglichCoachingBetriebs­arztKantine, CaféGute An­bindungPark­platzKinder­betreuung